Netværksmorgen:
Salg for iværksættere
Hvordan sælger du som iværksætter og ny spiller på markedet dit produkt/service til kunderne?
Eller rettere, hvordan hjælper du dine kunder til at købe dit produkt?
Kom og bliv klogere på salg for iværksættere på dette morgenmøde – det er GRATIS
– og vi giver en lækker morgenmad!


Steen Kamronn er lektor på Erhvervsakademi Aarhus og underviser til dagligt i entrepreneurship, innovation og salg på Markedsføringsøkonom studiet.
Airplant er en af Ecoparks spændende iværksættervirksomheder, som står bag en ny løsning til forbedring af indeklima på kontoret og i hjemmet.
Kommunikerer du det rigtige og forstår du helt dine kunders behov og bevæggrunde for at købe af dig?
Vi vil diskutere forretningsmodellen i relation til salg og fokus vil være på opstartsvirksomheder og deres udfordringer med Go-To-Market. Målet med morgenen er at reflektere lidt over, hvordan din virksomhed arbejder med salg nu og fremadrettet.
Du vil gennem Steens oplæg og øvelser i løbet af morgenen få lejlighed til at blive mere skarp på dine muligheder for salg.
Vi får desuden besøg af iværksættervirksomhed Airplant, der lige nu står foran udfordringer med at bevæge sig fra udviklingsfasen til salgsfasen. På baggrund af deres case lægger de op til diskussion om, hvordan man som iværksætter kan sælge et, for kunderne, ukendt produkt.
Program:
7.30 – 7.45 Velkomst og morgenmad
7.45 – 9.00 Hvordan sælger du som iværksætter dit produkt? Oplæg v. Steen Kamronn, Erhvervsakademi Aarhus
9.00 – 10.00 Case: Airplant – oplæg til debat og gruppearbejde
10.00 Farvel og tak for denne gang